Jakie uprawnienia na drona są wymagane? Przewodnik po zdobyciu niezbędnych pozwoleń

Drony stały się niezwykle popularne w ostatnich latach, zarówno wśród osób prywatnych, jak i profesjonalistów. Jednak przed rozpoczęciem przygody z pilotowaniem drona, warto dowiedzieć się, jakie uprawnienia są potrzebne, aby legalnie operować na polskim niebie. W artykule przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik wdrążenia przez niezbędną ścieżkę zdobycia wszystkich wymaganych pozwoleń. Zacznijmy!

O podziale uprawnień i kategorii dronów

W Polsce, aby legalnie operować dronem, należy zdobyć odpowiednie uprawnienia na drona. Podstawowy podział dronów to: drony rekreacyjne oraz drony komercyjne. W zależności od celu użytkowania drona i jego wadze, wymagane są różne uprawnienia na drona, które możemy podzielić na trzy kategorie:

1. Drony o masie poniżej 600 g (drony rekreacyjne)
2. Drony o masie od 600 g do 25 kg (drony rekreacyjne)
3. Drony o masie powyżej 25 kg (drony komercyjne)

Uprawnienia na drona poniżej 600 g

Jeśli posiadasz drona ważącego poniżej 600 g, czyli tzw. minidrona, nie potrzebujesz specjalnych uprawnień, aby go pilotować. Wystarczy jednak kierować się zasadami bezpieczeństwa, tj. nie latać w pobliżu lotnisk, tłumu ludzi czy w obszarach, gdzie jest to zabronione. Aby odpowiedź jakie uprawnienia na drona ważącego poniżej 600 g była jak najbardziej konkretna: żadne! Natomiast warto pamiętać o obowiązku zarejestrowania drona w użytku nierekreacyjnym.

Uprawnienia na drona od 600 g do 25 kg

Jeśli użytkujesz drona rekreacyjnego ważącego od 600 g do 25 kg, sytuacja wygląda nieco inaczej. Wymagane jest zdanie egzaminu, który pozwoli Ci na zdobycie uprawnienia Operatora Bezzałogowych Statków Powietrznych. Aby dowiedzieć się, jakie uprawnienia na drona te kategorie są potrzebne, zaczynij od odwiedzenia jednego z ośrodków szkolenia lotniczego oraz zapisania się na kurs i egzamin.

Jak zdobyć świadectwo kwalifikacji dla dronów ważących powyżej 25 kg

Drony komercyjne są najbardziej zaawansowanymi urządzeniami, dlatego aby legalnie operować dronem o masie powyżej 25 kg, potrzebujesz zdobyć świadectwo kwalifikacji. Aby wyjaśnić jakie uprawnienia na drona tej kategorii są wymagane, należy przejść szkolenie teoretyczne oraz praktyczne, a następnie zdanie egzaminu. Szkolenie można odbyć w ośrodkach szkolenia lotniczego.

Rejestracja drona i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Warto też zaznaczyć, że dron ważący powyżej 600 g, który zamierzamy wykorzystać w danej aktywności nierekreacyjnej, musimy zarejestrować w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Ponadto niezależnie od kategorii drona, gdy używamy go w przestrzeni publicznej, powinniśmy wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Podsumowanie uprawnień na drona

W związku z tym że pytanie jakie uprawnienia na drona są wymagane dotyczy różnych kategorii dronów, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dla dronów ważących poniżej 600 g żadne uprawnienia nie są wymagane. W przypadku dronów ważących 600 g do 25 kg, należy zdobyć uprawnienie Operatora Bezzałogowych Statków Powietrznych, natomiast dla dronów komercyjnych ważących powyżej 25 kg – świadectwo kwalifikacji.

Teraz, gdy znasz odpowiedź na pytanie jakie uprawnienia na drona są potrzebne, możesz rozpocząć swoją przygodę z dronem, mając pewność, że działasz w pełni legalnie!

Wymagane uprawnienia dla pilotów dronów – kluczowe informacje

W Polsce istnieją różne wymagania dotyczące uprawnień dla pilotów dronów, w zależności od wagi urządzenia oraz celu użytkowania. Dla minidronów ważących poniżej 600 g nie są wymagane żadne specjalne uprawnienia, ale piloci muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa i dokonać rejestracji urządzenia w przypadku użytkowania nierekreacyjnego.

Jeśli dron waży od 600 g do 25 kg, wymagane jest zdanie egzaminu i zdobycie uprawnienia Operatora Bezzałogowych Statków Powietrznych. Drony o masie powyżej 25 kg, zaliczane do kategorii komercyjnych, wymagają od pilota świadectwa kwalifikacji, które można uzyskać po ukończeniu szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz zdaniu egzaminu w ośrodkach szkolenia lotniczego.

Warto również pamiętać o konieczności rejestracji drona ważącego powyżej 600 g w przypadku wykorzystania go w celach innych niż rekreacyjne oraz o obowiązku posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, gdy dron jest używany w przestrzeni publicznej.

Dzięki świadomości tych wymagań, piloci dronów mogą rozpocząć swoją przygodę z tą nowoczesną technologią, mając pewność, że działają zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Post navigation

Te artykuły mogą Ci się spodobać